THE BEST SIDE OF ODKLEJANIE SIATKóWKI

The best Side of odklejanie siatkówki

The best Side of odklejanie siatkówki

Blog Article

Siatkówka oka to cienka, błoniasta struktura zbudowana z komórek nerwowych i barwnikowych. Składa się z 10 warstw. Jedną z nich jest warstwa receptorowa złożona z czopków i pręcików pozwalających na przekształcanie światła w impulsy elektryczne.

W trakcyjnym odwarstwieniu siatkówki, tkanka włóknista pociąga za sobą siatkówkę i odkleja ją od podłoża. Typowe przyczyny tego stanu to: cukrzycowa retinopatia proliferacyjna, retinopatia wcześniaków czy urazy.

Czas trwania odwarstwienia siatkówek zależy od wielu czynników, w tym szybkości diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Im wcześniej stan zostanie wykryty i podjęte zostaną odpowiednie kroki, tym większe są szanse na zachowanie zdrowia gałki ocznej i zapobieżenie trwałej utracie wzroku.

Oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej oznacza, iż zostaje ona pozbawiona tlenu oraz substancji odżywczych, przez co nie może właściwie funkcjonować. Aby zatem nie doszło do nieodwracalnych zmian, skutkujących przede wszystkim utratą wzroku, konieczne jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia.

W jakim czasie po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogę wrócić do swojej codziennej aktywności?

Może to oznaczać kurczenie się ciała szklistego. Czasami chory może zaobserwować coś w stylu zasuwającej się na oko ciemnej zasłony czy chmury, która sukcesywnie będzie się powiększać a wraz z nią ubytek widzenia.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Odklejenia się siatkówki nie da się zauważyć z zewnątrz – nie dochodzi do zmian przedniego odcinka oka, a difficulty może zanotować jedynie sam pacjent lub okulista po dokładnym zbadaniu narządu wzroku. W każdym przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Odklejenie siatkówki to jedno ze schorzeń kwalifikujących pacjenta do przyznania orzeczenia o niepełnosprawności. Jest ono wydawane przez komisję lekarską, która na podstawie dokumentacji medycznej podejmuje decyzję.

Zabieg nosi nazwę wgłobienia. Najnowocześniejszą metodą jest witrektomia. Polega na usunięciu z oka ciała szklistego. W jego miejsce wprowadza się olej silikonowy, gaz albo płyn. Przedarcia natomiast zabezpiecza się laserem. Najkorzystniejszy website dla pacjenta jest wariant z wprowadzeniem pęcherzyka gazu, który po kilku lub kilkunastu dniach wchłania się i jest zastępowany płynem produkowanym przez oko. Olej bowiem należy po pewnym czasie - od kilku miesięcy do kilku lat – wymienić. Obydwie operacje przeprowadza się w znieczuleniu dokręgowym lub ogólnym i wymagają pobytu w klinice przez kilka dni.

przedarcie siatkówki – czerwony otwór na powierzchni pęcherza, nazywany również dziurą w siatkówce;

Jeśli widzisz męty w oku, to prawdopodobnie doszło do odklejenia się warstwy siatkówki. W takim przypadku ważna jest przede wszystkim konsultacja lekarska, ponieważ to ona wykluczy lub potwierdzi tę diagnozę. Jeśli jednak musisz poczekać kilka dni na wizytę u specjalisty, to warto skorzystać z domowych sposobów.

Zamglone i niewyraźne widzenie może mieć różne przyczyny. Długotrwałe spędzanie czasu przed monitorem, choroby oczu, migrena – to tylko niektóre z nich. Dowiedz się więcej!

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Report this page